ეს პროექტი ეძებს რეალურ ადამიანებს თავიანთი გამოცდილებებით, ავთენტურობითა და მიზნებით - ლიზი ლოჩოშვილი, საქართველოს ბანკის სტიპენდიატი
განათლება
სტიპენდიაგანათლებაფსიქოლოგიასაქართველოს ბანკიახალგაზრდები
საქართველოს ბანკი მხარს უჭერს ნიჭიერ, პერსპექტიულ ახალგაზრდებს და ქმნის მრავალფეროვან საგანმანათლებლო შესაძლებლობებს, როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ. 2023 წლიდან ქვეყნის წამყვან უნივერსიტეტებთან პარტნიორობით, საქართველოს ბანკის სასტიპენდიო პროგრამა შეიქმნა. სხვადასხვა მიმართულების სტუდენტებს პირველივე კურსიდან შეუძლიათ, ჩაერთონ კონკურსში და სრულად ან ნაწილობრივ დაიფინანსონ სწავლა. პროგრამას უკვე 350-ზე მეტი სტიპენდიატი ჰყავს საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან.
2025 წლის ერთ-ერთი გამარჯვებული ლიზი ლოჩოშვილია, რომელიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში ფსიქოლოგიის მიმართულებაზე სწავლობს. ფსიქოლოგიამდე მედიცინას სწავლობდა, თუმცა მალევე მიხვდა, რომ მთელი გულით სულ სხვა სფერო აინტერესებდა:
„სამედიცინო მიმართულებაზე სწავლისას მივხვდი, რომ პასუხის ძიება, კვლევა და მეცნიერული დისკურსის ცვლილება უფრო მიზიდავდა, ვიდრე კლინიკური პროცესების ზუსტად დამახსოვრება. ფსიქოლოგია აერთიანებს ერთმანეთისგან არსებითად განსხვავებულ მეთოდოლოგიებსა და ხედვებს. ეს ჩემთვის გამორჩეული დისციპლინა გახდა, რომელმაც გამიჩინა სურვილი, ამ სფეროში სიამაყით მემუშავა მთელი ცხოვრების განმავლობაში”.
ლიზიმ სტიპენდია პირველივე ცდაზე მოიპოვა, გასაუბრებაზე გულწრფელად ისაუბრა საკუთარ გეგმებზე, ინტერესებზე და ჟიურის მოწონებაც დაიმსახურა:
„სტიპენდია, რა თქმა უნდა, სტუდენტისთვის ფინანსურად ძალიან მნიშვნელოვანია. მაგრამ ჩემთვის პირადად ამ სტიპენდიის მოპოვება სხვა კუთხით იყო მნიშვნელოვანი. გამიჩნდა განცდა, რომ საყვარელი სფეროს შესწავლის პირველივე ეტაპზე შეიძლება შემამჩნიონ, რომ გზა, რომელიც ავირჩიე და რომელიც საკმაოდ რთულია, მხოლოდ ჩემთვის არ არის მნიშვნელოვანი და რომ ის არ დაფასდება მხოლოდ მაშინ, როცა მეცნიერული სივრცეში ჩემს სიტყვას ვიტყვი”.
სამომავლოდ ლიზისი სურვილი აქვს, რომ აიმაღლოს კვალიფიკაცია და იზრუნოს საქართველოში დისციპლინის განვითარებაზე:
„მინდა, რაც შეიძლება ბევრ კვლევით და პრაქტიკულ საქმიანობაში ჩავერთო. შემდეგი ეტაპია ევროპის რომელიმე უნივერსიტეტში სამაგისტრო პროგრამა კლინიკურ ფსიქოლოგიაში. იქ უფრო სიღრმისეულად ვისწავლი ყველა იმ მექანიზმს, რომელიც მაინტერესებს. დოქტორანტურისთვის განვიხილავ ამერიკას, სადაც ფსიქოლოგიური კვლევის კულტურა განსაკუთრებით განვითრებულია. საბოლოოდ, კი ვგეგმავ, ჩემი ცოდნა და გამოცდილება გამოვიყენო ჩემი ქვეყნის წინსვლისთვის, სადაც ფსიქიკური ჯანმრთელობა ჯერ კიდევ არ განიხილება სისტემურ პრიორიტეტად “.
ლიზიმ გეგმებთან ერთად, რჩევებიც გაგვიზიარა მომავალი კონკურსანტებისთვის:
„არ იფიქროთ იმაზე, როგორი უნდა იყოთ, რომ აგირჩიონ. ჩემი დაკვირვებით, ეს პროექტი არ ეძებს სრულყოფილებას სტუდენტებში, ეძებს რეალურ ადამიანებს თავიანთი გამოცდილებით, ავთენტურობით და მიზნებით”.
საქართველოს ბანკი მომავალშიც განაგრძობს საინტერესო, მოტივირებული, ამბიციური ახალგაზრდების აღმოჩენასა და მხარდაჭერას. თუ შენც ეძებ უკეთესი განათლების, განვითარების გზას, გადადი ბმულზე და გაეცანი მრავალფეროვან საგანმანათლებლო შესაძლებლობებს. არ გაჩერდე და აუცილებლად გამოცადე საკუთარი თავი.

This Project Seeks Real People with Their Experiences, Authenticity, and Goals - Lizi Lochoshvili, Scholarship Recipient of Bank of Georgia
Education
scholarshipeducationpsychologyBank of Georgiayouth
Bank of Georgia supports talented and promising youth by creating diverse educational opportunities both in Georgia and abroad. Since 2023, the scholarship program of Bank of Georgia has been established in partnership with the country’s leading universities. Students from various fields can participate in the competition from the very first year and fully or partially fund their studies. The program already has over 350 scholarship recipients from different regions of Georgia.
One of the winners in 2025 is Lizi Lochoshvili, who studies psychology at Ilia State University. Before pursuing psychology, she studied medicine but soon realized that her true passion lay elsewhere:
“While studying medicine, I realized that the search for answers, research, and changes in the scientific discourse attracted me more than memorizing clinical procedures. Psychology unites fundamentally different methodologies and perspectives. It became a unique discipline for me, which ignited my desire to work proudly in this field throughout my life.”
Lizi obtained the scholarship on her first try, speaking sincerely about her plans, interests, and winning the jury’s approval during the interview:
“The scholarship is, of course, very important financially for a student. But personally for me, obtaining this scholarship was significant in another way. I felt that at the very first stage of studying my beloved field, I could be noticed, that the path I chose, which is quite challenging, is not only important for me but also that it wouldn't only be valued when I express my voice in the scientific field.”
Looking forward, Lizi wishes to enhance her qualifications and contribute to the development of her discipline in Georgia:
“I want to engage in as much research and practical activity as possible. The next step is a master's program in clinical psychology at a European university. There, I will learn more in-depth about all the mechanisms that interest me. For my doctorate, I am considering the United States, where the culture of psychological research is particularly developed. Ultimately, I plan to use my knowledge and experience for the advancement of my country, where mental health is still not viewed as a systematic priority.”
Along with her plans, Lizi also shared advice for future candidates:
“Don’t think about how you should be to be chosen. Based on my observations, this project is not looking for perfection in students; it seeks real people with their experiences, authenticity, and goals.”
Bank of Georgia will continue to discover and support interesting, motivated, and ambitious young people in the future. If you are also looking for better education and developmental opportunities, click the link and explore diverse educational possibilities. Don't stop and definitely test yourself.