მცდელობა, ძიება და შრომა ბოლოს აუცილებლად მოიტანს წარმატებას - დავით ეგოიანი, საქართველოს ბანკის სტიპენდიატი
Education
განათლებასტიპენდიებიახალგაზრდებიწინსვლაპროგრამირება
განათლება არის ძალა, რომელიც ქმნის ქვეყნის progreso მ آینده. სწორედ ამიტომ წლებია, საქართველოს ბანკი ქმნის მრავალფეროვან საგანმანათლებლო შესაძლებლობებს ახალგაზრდებისთვის, რომლებიც არ ჩერდებიან და მუდმივად ეძებენ განვითარების გზას. პარტნიორ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით, სტუდენტებს პირველივე კურსიდან აქვთ შესაძლებლობა, ჩაერთონ საქართველოს ბანკის სასტიპენდიო პროგრამაში და მიიღონ 100%-იანი ან ნაწილობრივი დაფინანსება. პროექტი 2023 წლიდან დაიწყო და უკვე 350-ზე მეტი სტიპენდიატი ჰყავს.
წლევანდელი კონკურსის ერთერთმა სტიპენდიატმა, დავით ეგოიანმა, გაგვიზიარა საკუთარი ისტორია, შთაბეჭდილებები და რჩევები.
დავითი მონაცემთა მეცნიერებისა და ხელოვნური ინტელექტის პირველი კურსის სტუდენტია საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტში. თანამედროვე სამყაროში ყველა მოთხოვნადი და ინოვაციური პროფესია ბავშვობიდან აინტერესებდა: „⁠ეს მიმართულება ავირჩიე, რადგან პატარა ასაკიდანვე დავინტერესდი პროგრამირებით და მივხვდი, რომ ეს იყო ის საქმე, რომლის კეთებაც არასოდეს მომბეზრდებოდა. სამომავლოდ მინდა, რომ სწავლა საზღვარგარეთ გავაგრძელო, და პროფესიონალურად შევისწავლო მონაცემთა მეცნიერება. მაქვს ამბიცია, საუკეთესო ვიყო ჩემს სფეროში. იმასაც ვიაზრებ, რომ ამისთვის ბევრი შრომა, სწავლა და ძიება დამჭირდება. მგონია, რომ წინ კიდევ ბევრი შესაძლებლობა და თავგადასავლი მელის”.
დავითი მომავალ კონკურსანტებს ურჩევს, რომ باشند გულწრფელები: „⁠საქართველოს ბანკის სტიპენდიის მომავალ მონაწილეებს ვურჩევდი, დაფიქრდნენ, რისი კეთება მოსწონთ, რა გამოსდით ყველაზე უკეთ და გულწრფელად მიიტანონ სათქმელი ჟიურის წევრებამდე. შეიძლება, პირველ ცდაზე არ გამოვიდეს, მაგრამ წინ მთელი ცხოვრებაა, მცდელობა, ძიება და შრომა ბოლოს აუცილებლად მოიტანს წარმატებას”.
საქართველოს ბანკი მომავალშიც განაგრძობს საგანამანათლებლო შესაძლებლობების შექმნას პერსპექტიული ახალგაზრდებისთვის. თუ შენც არ ჩერდები და მუდმივად ფიქრობ განვითარებაზე, ცოდნასა და ხარისხიან განათლებაზე, გაეცანი საქართველოს ბანკის სასტიპენდიო პროგრამებს, გამოსცადე საკუთარი თავი და დაიფინანსე სწავლა საქართველოს ან უცხოეთის წამყვან უნივერსიტეტებში. აუცილებლად იპოვი შენი ინტერესებისა და უნარების შესაბამის პროგრამას. დეტალურ ინფორმაცის სტიპენდიების შესახებ ამ გვერდზე იპოვი.

Effort, Search, and Work Will Eventually Bring Success - David Egoiani, Scholar of the Bank of Georgia
Education is a power that shapes the progressive future of a country. This is why, for years, the Bank of Georgia has been providing diverse educational opportunities for young people who do not stop and are constantly seeking ways to develop. Through partnerships with universities, students have the opportunity to participate in the Bank of Georgia's scholarship program from the very first year and receive full or partial funding. The project started in 2023 and already has over 350 scholars.
This year, one of the scholarship recipients, David Egoiani, shared his personal story, impressions, and advice.
David is a first-year student of Data Science and Artificial Intelligence at the National University of Georgia. He has been interested in all demanded and innovative professions since childhood: “I chose this field because I became interested in programming at a young age and realized that this was the kind of work I would never get bored of. In the future, I want to continue my studies abroad and professionally study data science. I have the ambition to be the best in my field, and I realize that this requires a lot of work, study, and search. I believe that many opportunities and adventures await me ahead.”
David advises future contestants to be confident: “I would suggest future participants of the scholarship to think about what they enjoy doing, what they do best, and sincerely convey their message to the jury. It may not work out on the first try, but there is a whole life ahead; effort, search, and work will eventually bring success.”
The Bank of Georgia will continue to create educational opportunities for prospective youth. If you too do not stop and constantly think about development, knowledge, and quality education, explore the Bank of Georgia's scholarship programs, test yourself, and finance your studies at leading universities in Georgia or abroad. You will definitely find a program that matches your interests and skills. You can find detailed information about scholarships on this page.