ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალი: ქართველი ჯუდოკებისა და ტაეკვანდოისტის მედლები
ჩრდილოეთ მაკედონიის დედაქალაქმა, სკოპიემ, ახალგაზრდულ ოლიმპიური ფესტივალს უმასპინძლა, სადაც საქართველო 36 სპორტსმენით, 9 სახეობაში იყო წარმოდგენილი. საერთო ჯამში, ჩვენმა სპორტსმენებმა 7 მედალს მოუყარეს თავი: 3 ვერცხლი და 4 ბრინჯაო.
პირველი 4 საშეჯიბრო დღის განმავლობაში, ახალგაზრდა ჯუდოკები 3 ბრინჯაოსა და 1 ვერცხლის მედალს დაეუფლნენ. კვარცხლბეკზე საბა ბოლქვაძე, ვახტანგ ჭიაბერაშვილი, გიორგი მუმლაძე და ვასილ გამეზარდაშვილი (ვერცხლი) ავიდნენ.
მე-5 დღეს, ბრინჯაოს პრიზიორი იოანე აბალაკი (+90კგ.) გახდა, რომელმაც მეოთხედფინალური დაპირისპირება ჩეხ მელიჩარ შკოდასთან დათმო, თუმცა შემდეგ, რეპეშაჟის გავლით, ზედიზედ 4 გამარჯვება მოიპოვა და სერბი პეტარ ნოვაკოვიჩის დამარცხების შედეგად, ბრინჯაოს მედალს დაეუფლა.
ოქროს მედლის მოპოვებასთან ახლოს იყო გიორგი ზურაბაშვილი (-90კგ.), რომელიც ფინალურ შეხვედრამდე, მთავარი გამარჯვებისკენ დომინანტურად მიიწევდა, თუმცა ბოლო შეხვედრა ლიტველ მაიუს გენისთან დათმო და ვერცხლის პრიზიორი გახდა.
ვერცხლის მედლის მფლობელი გახდა ტაეკვანდოისტი ნიკა ღოღობერიძეც (-73კგ.), რომელმაც გზად ბოსნიელი, უნგრელი, ესპანელი და ლიეტუველი მეტოქეები დაამარცხა, თუმცა ფინალურ შეხვედრაში, თურქ მეტოქესთან, ბუგრა კოშგუნგონიულთან ანგარიშით 1:2 დამარცხდა და გახდა ერთადერთი სპორტსმენი ჯუდოს მიღმა, რომელმაც საქართველოს შემადგენლობაში მედალი მოიპოვა.
ტურნირის დასკვვით დღეს, საქართველო ჯუდოს შერეულ გუნდურ პირველობაზე გადაერთო. ვაჟებითა და ქალებით დაკომპლექტებული ჩვენი შემადგენლობა ასეთი გახლდათ: მარიამ წურწუმია, ვახტანგ ჭიაბერაშვილი, ნანა გულბიანი, გიორგი მუმლაძე, ნინი ძაგანია და იოანე აბალაკი.
ჩვენმა ჯუდოკებმა ასპარეზობა შესანიშნავად დაიწყეს: იოლად დაამარცხეს ლიეტუველი (4:0) და უკრაინელი (4:1) თანატოლები, თუმცა სერბეთთან მარცხის (1:4) შემდეგ, საფრანგეთთან ბრინჯაოს მედლისთვის ბრძოლა გააგრძელეს. შეხვედრები უკიდურესად დაძაბული გამოდგა და იქიდან გამომდინარე, რომ 6-მა დაპირისპირებამ გამარჯვებული ვერ გამოავლინა, ნინი ძაგანიას (+63კგ.) “გოლდენ სქორში” მეორე შეხვედრის გამართვა მოუწია, სადაც, სამწუხაროდ, გამარჯვება ვერ მოიპოვა. უნდა აღინიშნოს, რომ შერეულ გუნდურ პირველობაზე, შესანიშნავად იასპარეზა ბრინჯაოს პრიზიორმა იოანე აბალაკმა, რომელმაც 3 შეხვედრა გამართა და სამივე გამარჯვებით დაასრულა.

Youth Olympic Festival: Medals of Georgian Judokas and Taekwondo Athlete
The capital of North Macedonia, Skopje, hosted the Youth Olympic Festival, where Georgia was represented by 36 athletes in 9 sports. Overall, our athletes won a total of 7 medals: 3 silver and 4 bronze.
During the first 4 competition days, young judokas claimed 3 bronze and 1 silver medals. On the podium were Saba Bolkvadze, Vakhtang Chkheidze, Giorgi Mumladze, and Vasil Gamzardashvili (silver).
On the 5th day, bronze medalist Ioane Abalaki (+90kg) became a bronze medalist after losing a quarterfinal match against Czech Melichar Skoda, but then achieved 4 consecutive victories through the repechage and claimed bronze by defeating Serb Petar Novakovic.
Giorgi Zurabashvili (-90kg) was close to winning the gold medal, dominating towards the main victory, but lost in the final match against Lithuanian Maius Genys and became the silver medalist.
The silver medalist was taekwondo athlete Nika Gogoberidze (-73kg), who defeated Bosnian, Hungarian, Spanish, and Lithuanian opponents on his way but lost in the final match against Turkish rival Bugra Kosgungonul with a score of 1:2, becoming the only athlete outside of judo to win a medal in the Georgian team.
On the concluding day of the tournament, Georgia switched to the mixed team championship in judo. Our team, comprised of men and women, consisted of Mariam Tsurtsumia, Vakhtang Chkheidze, Nana Gulbiani, Giorgi Mumladze, Nini Dzagania, and Ioane Abalaki.
Our judokas started the competition excellently: they easily defeated their Lithuanian (4:0) and Ukrainian (4:1) counterparts. However, after a loss to Serbia (1:4), they continued to fight for the bronze medal against France. The matches were extremely tense, and given that 6 encounters failed to determine a winner, Nini Dzagania (+63kg) had to compete in a second match in the “Golden Score,” unfortunately, where she could not achieve victory. It should be noted that in the mixed team championship, bronze medalist Ioane Abalaki performed excellently, having held 3 matches, winning all three.