სუხიშვილების 80 წლიანი ისტორია -რიტმი, რომელიც არ ჩერდება
ქართული ნაციონალური ბალეტი „სუხიშვილები“ 80 წელს აღნიშნავს – მთავარი მხარდამჭერია საქართველოს ბანკი.
80 წლის წინ ქართულ სცენაზე გამოჩნდა ანსამბლი, რომელმაც სრულიად ახალი სიტყვა თქვა ქართულ ფოლკლორში. მაშინ, როდესაც ტრადიციული ცეკვის ხაზი მკაცრად განსაზღვრული იყო, ინდივიდუალიზმს კი ეჭვით უყურებდნენ, სუხიშვილებმა გაბედეს ექსპერიმენტი – კლასიკურ მოძრაობებს შემატეს ბალეტის ელემენტები, თეატრალურობა და სინქრონი...
– მსოფლიო აღიარება
ძალიან მალე სცენა გასცდა ქვეყნის საზღვრებს. ცეკვის ილეთებმა, სულისკვეთებამ, სინქრონმა და ამავე დროს სოლიკო ვირსალაძის მიერ შექმნილმა თვალისმომჭრელმა კოსტიუმებმა უცხოელი აუდიტორიის გული მალევე დაიპყრო...
– ახალი ფერები ტრადიციაში
რევოლუციური სულისკვეთება და მუდმივად ახლის ძიების სურვილი – ეს ხასიათი გასდევდა და გასდევს სუხიშვილების ისტორიას წარსულიდან დღემდე...

The 80-Year History of Sukhishvili - A Rhythm that Never Stops
The Georgian National Ballet 'Sukhishvili' celebrates its 80th anniversary - the main supporter is the Bank of Georgia.
Eighty years ago, an ensemble appeared on the Georgian stage that said something entirely new in Georgian folklore. At a time when the line of traditional dance was strictly defined and individuality was viewed with suspicion, the Sukhishvilis dared to experiment – they added elements of ballet, theatricality, and synchrony to classical movements...
– Global Recognition
Very soon, the stage transcended the borders of the country. The dance moves, spirit, synchrony, and the eye-catching costumes created by Soliko Virsaladze quickly captivated foreign audiences...
– New Colors in Tradition
The revolutionary spirit and the desire to constantly seek the new – this character has accompanied and continues to accompany the history of the Sukhishvilis from the past to the present...